Search

Home > Filosofiska rummet > Livet - en rotsak. Om människor och deras ursprung.
Podcast: Filosofiska rummet
Episode:

Livet - en rotsak. Om människor och deras ursprung.

Category: Religion & Spirituality
Duration: 00:44:00
Publish Date: 2023-05-19 10:00:00
Description:

Vissa plågas av tanken på att lämna sin by. Andra kastar sig ut i världen och flyttar så långt bort som möjligt. Alla har vi någon relation till våra rötter och platsen vi kommer ifrån.

Men vad innebär det att ha rötter i vår globaliserade tid där människor, idéer, religioner, traditioner och tiktokfilmer ständigt rör sig över världen?

För Tobias Poggats, poet och journalist från Gällivare är hans samiska uppväxt och historia viktig. Han samtalar med författaren Karin Smirnoff som ser sig mer som en rastlös vagabond med en stark dragning till Västerbotten.

Är det viktigt att ha rötter, och vad händer om vi förlorar dem? Det är frågor i Filosofiska rummet: Livet – en rotsak. Om människor och deras ursprung. Programledare Lars Mogensen, research Paulina Witte, producent Thomas Lunderquist.

Total Play: 1

Users also like

100+ Episodes
K-podd 80+     7
500+ Episodes
Spöktimmen 3K+     200+
200+ Episodes
Kära barn 400+     20+
200+ Episodes
Der Glückli .. 1K+     100+
80+ Episodes
Akademisk kv .. 70+     6