Search

Home > Morgonandakten > Tid att sjunga hoppets sång – Clara Vennman
Podcast: Morgonandakten
Episode:

Tid att sjunga hoppets sång – Clara Vennman

Category: Religion & Spirituality
Duration: 00:06:57
Publish Date: 2026-02-09 04:46:00
Description:

Den här veckan möter vi Clara Vennman, aktiv i Equmeniakyrkan i Göteborg.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Ur andakten:
Jag och min familj bor i ett hus i utkanten av Göteborg. När vi köpte det för 6 år sen, så fick min man ett äppelträd av sitt arbete: ”för att plantera i sin nya trädgård”. Då vi ännu inte hade fått tillträde till vårt hus, så frågade han snällt de tidigare ägarna om han fick gräva ett hål i trädgården och plantera trädet.

När vi flyttade in, så var jag förväntansfull på hur trädet skulle se ut. Efter många år i lägenhet, så drömde jag om ett blomstrande träd med mycket frukt.
Se då min besvikelse, när det vackra äppelträd jag visualiserat, mest var en brun liten pinne som stack upp ur jorden. ”Hur skulle det här trädet någonsin kunna bära frukt?”

Men sedan dess har vi vårdat trädet. Vi har övat på att beskära det och stöttat upp det mot träpålar när det riskerat att rasa samman. Och vi har med stor nyfikenhet väntat på den frukt som ska komma.

Text:
Hebreerbrevet (6:19)

Musik:
A Thousand Years av Christina Perri & David Hodges med Joel Grainger

Producent:
Susanna Németh
liv@sverigesradio.se

Total Play: 0