|
Description:
|
|
Hva er forskjellen på pugging og repetisjon? Og hvordan kan studenter best bruke repetisjon for å klare å huske det viktigste fra et emne, både når de skal ha eksamen og når det trengs senere i studiene eller i arbeid? I denne episoden forteller Magnus Ingebrigtsen (UiT) om et forskningsprosjekt der undervisere la inn spørsmål og svar for sykepleierstudenter i en flash card-app, som studentene brukte som en del av sine egenstudier. Strykprosenten gikk kraftig ned og andelen A-karakterer mer enn doblet seg. Her forklarer Magnus hvorfor flash cards er så effektivt, og hvordan undervisere kan bruke appen.
Lenker til ressurser for flash cards / Anki-kort:
Appen Magnus forteller om: https://ankiweb.net/about
Manualen for appen: https://docs.ankiweb.net/
Anki-kortene som ble laget til eksamenen i emnet Anatomi, fysiologi og biokjemi, og som vi får høre om i episoden: https://dlr.unit.no/resources/27bc6373-897e-44af-98e8-5eebfc2be4bf (Magnus understreker at pakken må sees som et «work in progress» og sier at dersom fagpersoner ønsker å bidra med forbedringer, er det hjertelig velkomment.)
Magnus har også delt Anki-kort på AnkiWebs egen plattform. Her finner dere «A practical introduction to basic statistics», som er laget i forbindelse med faget «Introduction to quantitative methods» ved Institutt for Psykologi: https://ankiweb.net/shared/info/443054960
Lenker til andre ressurser:
https://snl.no/avstandseffekten_-_hukommelse
En generell innføring i de viktigste funnene fra kognitiv psykologi om læring og hukommelse: Deans for Impact – Science of Learning: https://deansforimpact.org/wp-content/uploads/2016/12/The_Science_of_Learning.pdf |