Search

Home > Energi og Klima > Finnes det en vei ut av EØS-etterslepet med Sp i regjering?
Podcast: Energi og Klima
Episode:

Finnes det en vei ut av EØS-etterslepet med Sp i regjering?

Category: News & Politics
Duration: 00:31:52
Publish Date: 2024-05-29 12:39:19
Description:

Norge er i ferd med å redusere etterslepet av rettsakter. EU-kommisjonens visepresident, Maroš Šefčovič er fornøyd. For nå. Men krevende direktiv og forordninger på energiområdet gjenstår. 

– Dette jobber vi med. Jeg tror ikke jeg skal kaste inn noen brannfakkel, sa utenriksminister Espen Barth Eide til Energi og Klimas Brussel-korrespondent, Alf Ole Ask på spørsmålet om hva som skjer på norsk side med fornybardirektivet og EUs fjerde energimarkedspakke. 

Denne uka har Norge, Island og Liechtenstein møtt EU-kommisjonens visepresident, Maroš Šefčovič, til det halvårlige EØS-rådsmøtet. 

Alf Ole Ask snakket med utenriksminister Espen Barth Eide i etterkant av møtet.

I denne podkast-episoden får du utdrag fra intervjuene med Barth Eide om etterslepet av rettsakter, om Norge og EUs grønne industrisamarbeid og om valget til Europaparlamentet 6. - 9. juni som kan ende med et De Grønne får færre plasser og ytre høyre styrker seg.

Total Play: 0