Search

Home > Jurnal RFI > Dr. Laura Zarafin, medic ATI, la RFI: Sistemul sanitar stă prost la capitolul performanță. Deficitul de medici nu se rezolvă prin forță
Podcast: Jurnal RFI
Episode:

Dr. Laura Zarafin, medic ATI, la RFI: Sistemul sanitar stă prost la capitolul performanță. Deficitul de medici nu se rezolvă prin forță

Category: Society & Culture
Duration: 00:26:39
Publish Date: 2026-02-11 18:12:46
Description:

Deficitul de medici nu se rezolvă prin forță, spune la RFI, dr. Laura Zarafin, medic primar ATI la Spitalul Clinic Colentina din Capitală. Reacția vine după ce premierul  Ilie Bolojan a spus că susține ideea ca absolvenții facultăților de medicină de stat să fie obligați să profeseze în țară, între 2 și 5 ani, pentru a acoperi deficitul de personal în rural și urbanul mic. " Dacă îi obligăm pe medici să profeseze un număr de ani în țară, atunci să obligăm toți absolvenții din toate specialitățile să facă același lucru după terminarea facultății. Din punctul meu sunt niște discuții sterile și false, care nu duc la rezolvarea crizei din sistemul medical.", mai spune dr. Laura Zarafin.

Ziua și declarația despre medici. "Ori un ministru, ori premierul, ori câte un om politic mai are o idee despre medici. Deficitul de medici din anumite zone ale țării nu se rezolvă prin forță, pentru că, practic, este imposibil de realizat", spune dr. Laura Zarafin, medic primar ATI la Spitalul Clinic Colentina.

 

Potrivit acesteia, "dacă vrei să-ți păstrezi medicii în țară, trebuie să creezi condițiile de muncă, care să fie niște condiții de siguranță atât pentru pacient, cât și pentru personalul medical. În același timp, trebuie să asiguri niște facilități pentru familia doctorilor. Știți, era odată o vorbă -stradă, școală și spital. Pe undeva pe acolo ne învârtim. Pe de altă parte, dacă obligi pe cei care fac medicina la stat să rămână în țară un număr de ani, trebuie să obligi absolut toți absolvenții, din orice specialitate, orice meserie, să rămână în țară cinci ani. Dincolo de asta, noi suntem cetățeni români, dar suntem și cetățeni europeni. Sunt niște discuții sterile, iar după mine, false. Nu duc la rezolvarea crizei din sistemul medical, pentru că dacă ei sunt determinați să plece după terminarea facultății, vor pleca oricum. Asta înseamnă că vei avea, la un moment dat, numai oameni la început de carieră care încă sunt în curba de învățare, deci nu ai cum să rezolvi deficitul. Pe de altă parte, vorbim de performanță, deci suntem ipocriți, după părerea mea.", spune la RFI, dr. Laura Zarafin, medic primar ATI.

Pentru ca medicii să meargă să lucreze în rural trebuie existe, în primul rând, un mediu de lucru adecvat, punctează dr. Laura Zarafin.

"Să fie policlinici sau spitale care să aibă absolut tot ce le trebuie, începând de la circuite corecte, sisteme de ventilație, aparatură medicală și, evident, personal în număr suficient. Pentru că un singur medic nu poate să acopere toată perioada de 24 de ore pe zi, zilnic. Trebuie să ai niște colegi, să organizezi munca. Este o muncă de echipă. Ceea ce s-a cam distrus în România, iar medicina de familie în România a fost practic birocratizată foarte mult. Medicii de familie de multe ori sunt doar scriitori de bilete de trimitere, de rețete compensate. Nu mai nu mai este medicina de familie aceea care era acum 50- 60 de ani", mai spune dr. Laura Zarafin. 

Legat de plata medicilor în funcție de performanță, idee avansată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, dr. Laura Zarafin precizează: 

"Sistemul de sănătate, în ansamblul lui, este performant cu cât ai mai puțini oameni bolnavi sau corect tratați. Iar sistemul nostru sanitar stă foarte prost la acest capitol. Nu există prevenție, nu există screening, nu există preocupare pentru depistarea precoce a bolilor cronice și mai ales a cancerelor. De aceea, în România, la ora actuală, sunt cele mai multe tumori maligne descoperite în stadii tardive III și IV, eventual și cu metastaze. Asta dacă vorbim de sistemul în ansamblu. Dacă vorbim strict de chirurgie, și părerea mea că ministrul Sănătății a ales cel mai prost exemplu, din mai multe puncte de vedere, numărul unu: 20 de apendictomii nu seamănă cu 20 de operații de transplant de ficat sau de duodenopancreatectomii. Sau  20 de amputații de deget nu se compară cu 20 de colecistectomii. Nici ele între ele nu se compară, pentru că oamenii nu sunt ca în atlas. Deci, nu extistă operație care să semene una cu cealaltă.", mai spune dr. Laura Zarafin, care s-a declarat surprinsă de anunțul ministrului Sănătății cu privire la faptul că salariile medicilor ar putea fi acordate în funcție de performanță și volumul real de muncă, nu în funcție de vechime sau statut profesional. 

" În chirurgie, doar când ai o anumită vechime poți să operezi mâna întâi. Deci n-are nicio legătură. Nu poți să fii performant la 25 de ani în chirurgie, indiferent cât ești de sclipitor ca minte sau ca talent. Îți trebuie mii și mii de ore de făcut gesturile respective chirurgicale. Asta se dezvoltă în ani, pentru că noi nici nu avem simulatoare, cum există în alte țări. Și atunci, trebuie să aștepți pacientul că nu scoți, de exemplu, colon ca să înveți tu să operezi trebuie să ai și pacientul care are tumoră de colon ca să faci zeci de mii de astfel de operație. Un chirurg bun nu poate fi bun înainte de 35 sau mai real de 40 de ani.", explică medicul care întreabă: 

" Dar cine definește performanța? Că noi am sărit direct la plata în funcție de performanță. De ce la chirurgi? Habar n-am. De ce nu la magistrați? La politicieni? De ce nu la profesori? Haideți, dacă vorbim de performanță, să luăm toate meseriile, să le căutăm la performanță. Și atunci de ce ceilalți sunt plătiți egal? De ce îi plătim pe magistrați care amână dosare și îi plătim baban și nu se indignează nici ministrul Justiției, nici oamenii politici, nici cei care fac legile...ei își dau singuri banii, nu contează, nu îi caută nimeni. Din punctul meu de vedere, și este un punct de vedere al unui om care a trăit toată viața lui între chirurgi și a văzut ce înseamnă, chirurgia este cea mai complicată specialitate care există pe lumea asta.  (...) Știți, există o vorbă care are ceva real în ea: operația merge bine, pacientul merge prost. Asta înseamnă stres pentru chirurg și pentru anestezist, evident. Deci este o specialitate foarte greu de cuantificat și în niciun caz în număr. S-a încercat să se plătească numărul de ore de sală, care e o idee mai aproape de realitate, pentru că este o muncă de echipă și e muncă și pentru chirurgul operator mâna a doua și pentru chirurgul operator instrumentar, mâna a treia, tot muncă este. Numai că plata orei de sală este o mizerie. Adică nici la tuns nu dai atât de puțini bani. Ceea ce, din nou este dezarmant, iar medicii tineri nu vor să mai aleagă specialități chirurgicale, deci au rămas în ultimii trei ani, locuri la chirurgie generală mai ales, neocupate. Adică, preferă să rămână șomeri un an și să mai dea rezidențiatul, doar să nu ia chirurgie. Oare de ce? Pentru că este foarte grea și foarte prost plătită.", explică dr. Laura Zarafin. 

A ajuns România o pepinieră de doctori pentru Europa?

Categoric. (...) Medicii tineri pleacă în țări care îi respectă, pentru că nu e vorba numai de plată, e vorba de respectul și de statutul medicului. Ei pleacă din cauza problemelor sistemului, care nu mai țin exclusiv de medici. Medicii le pot semnala, dar decizia este, așa cum bine știți, la factorul politic. Așa sunt numiți la noi și managerii, mai nou și șefii de secție. Spre asta am mers. Nu vreau să generalizez, dar din păcate cam așa se întâmplă.", mai spune dr. Laura Zarafin, medic primar ATI. 

Total Play: 0

Some more Podcasts by France Médias Monde

800+ Episodes
Le débat     10+
2K+ Episodes
200+ Episodes